Webmaster: AgenturaRp.com

Historie


Die Bautzener Bildhandschrift Regiment Wied byl založen jako jeden z císařských pěších pluků již v roce 1698. Pluk se řadit k tzv. německé pěchotě což znamenalo, že rekruti k němu byli odvádění z území celé Habsburské říše kromě Uherska. Posádkou byl regiment Wied umístěn v roce 1754 v Antverpách a v roce 1763 v Nikolsburgu (Mikulov). Majitelem pluku za Sedmileté války byl Heinrich Fridrich hrabě Wied-Runkel, který jej vlastnil od roku 1754. Velitelem pluku byl od roku 1755 svobodný pán Siegmund von Burmann, v roce 1759 se jím stal svobodný pán Siegmund von Gemmingen auf Hornberg und Teschklingen. Za sedmileté války se regiment Wied zúčastnil několika významných bitev z nichž uvádíme na příklad bitvu u Šterbohol (6. 5. 1757). Ve druhé polovině 18. stol bylo regimentu Wied přiřazeno pořadové číslo 28. Pluk existoval až do roku 1915, kdy byl rozpuštěn.


Výstroj a uniforma


Richard Knötel: Uniformkunde Uniformu císařských vojáků z období Sedmileté války lze rekonstruovat na základě dochovaných písemných pramenů. Uvedený popis uniformy je vytvořen na základě výstrojního schématu z roku 1762.
Pěšák regimentu Wied nosil třírohý klobouk s bílou lemovkou zdobený na levé straně bílými pruhy do tvaru „V“ s bílo červeno zeleným pomponem umístěným uprostřed. Další dva černožluté pompony byly přišity v zadních rozích klobouku. Samotná uniforma se skládala z bělavého kabátu z vlněného sukna, který se od kabátů ostatních regimentů odlišoval zelenými manžetami, zelenými revéry a nárameníkem se zelenou klikatkou. Další součástí stejnokroje byla bílá vesta se dvěmi řadami knoflíků a bílá lněná košile se stojáčkem, přes který se oblékal červený kolárek. Na nohách nosili příslušníci regimentu černé nízké boty s rovnou špičkou a kalhoty bílé barvy sahající pod kolena. Lýtka vojákům na pochodu chránily černé kamaše, které se při slavnostních příležitostech nahrazovaly kamašemi bílými.

Bill Younghusband: The Austrian Army 1740-80 (Volně podle předlohy) K výzbroji pěchoty náležela ručnice s křesadlovým zámkem vzor 1754 a bodák, který se nosil zavěšen na levém boku.
Na pravém boku nosil pěšák na bílém řemeni zavěšenou černou patrontašku s mosazným císařským znakem, na levém boku zase tornu z hnědé teletiny a dřevěnou polní láhev.
Důstojníci se od řadové pěchoty odlišovali zlatě lemovanými klobouky s černou mašlovitou kokardou, bílými nákrčníky a žlutou, černě protkávanou hedvábnou či vlněnou šerpou vázanou kolem pasu. K odznakům důstojníka patřil kord a při slavnostních příležitostech též sponton či partyzána.


Rudolf von Ottenfeld Rakouská Armáda 1700-1867   Rudolf von Ottenfeld Rakouská Armáda 1700-1867

Kde nás uvidíte:


* Z akcí pro rok 2014 vybíráme:

  • 26.4., 257. výročí bitvy u Ostašova

  • 14.6., 257. výročí bitvy u Kolína

  • 19.7., pietní akt pod Studencem

  • 4.10., Josefinské slavnosti Terezín

  • 11.10., Swidnica, výročí dobytí pevnosti v l.1761 a 1762


My-finder.org - your way to success